NÄYTTELYSTÄ

Paikka

Näyttelypaikkana on Kaapelitehdas Helsingin Ruoholahdessa.

Tarkempi osoite on Tallberginkatu 1, 00180 Helsinki. Lähin metroasema on Ruoholahti, josta näyttelypaikalle on matkaa 600 metriä. Raitiovaunulinjan 8 lähimmältä pysäkiltä (Länsisatamankatu) matkaa on 300 metriä.

Eikä Helsingin rautatieasemakaan ole kuin 2,5 km päässä ja SF:n kerhohuoneisto “Lönkka” 1,6 km päässä.

Kaapelitehtaan ympäriltä löytyy Helsingin kaupungin yleisiä maksullisia pysäköintipaikkoja. 600 metrin päässä sijaitsevassa Ruoholahden kauppakeskuksessa on noin 1500 maksullista pysäköintipaikkaa.

Kaapelitehtaan normaalin käynnin sisäpihalle, jonka perällä olevista ovista [C] on sisäänkäynti rakennukseen, sulkee rakennustyömaa. Käynti sisäpihalle tapahtuu Tallberinkadun puolelta rakennuksen läpi kulkevaa tunnelia pitkin.

Näyttelyn tilat pääpiirteittäin:
Rakennuksen ulko-ovet
WC:t. 1. kerroksessa naisille ja 2. kerroksessa miehille
Kahvila-ravintola (auki koko näyttelyn ajan)
Käynti näyttelyyn
Kauppiaat
Kokoelmat

 

Aikataulu/Ohjelma

13.8.2020 torstai
16:00-20:00Kokoelmien toimittaminen näyttelypaikalle – Jos näytteilleasettaja tuo itse kokoelma, mutta ei asenna sitä itse kehyksiin, niin tällaiset kokoelmat voi tuoda näyttelyyn vain tänä ajankohtana – ei enää perjantaina. Tänä torstaina voi myös tuoda kokoelmia, jotka asianomainen tuoja itse asettaa kehyksiin.

14.8.2020 perjantai
09:00-12:00Kokoelmien toimittaminen näyttelypaikalle – Koskee vain kokoelmia, joiden tuoja myös itse asettaa kokoelmat kehyksiin.
18:00-20:00Ennakkotutustuminen näyttelyyn – vain kutsuvieraille

15.8.2020 lauantai
09:00-17:00Näyttely avoinna yleisölle
19:00-22:00Näyttelyillanvietto, tulosten julkistaminen ja suuren palkinnon jako – vain kutsuvieraille ja illalliskortin lunastaneille

16.8.2020 sunnuntai
10:00Tulokset kehyksissä ja netissä
10:00-15:00Näyttely avoinna yleisölle
15:00-15:30Tauko (näyttelyhallien tyhjentäminen yleisöstä)
15:30-17:00Kokoelmien purku kehyksistä

 

Kauppiaat

Oy Hellman-huutokaupat Hellman auctions Ltd.
AB Philea
Vesa's Worldwide Stamps
Merkki-Albert

 

Majoitus

SFEx2020 -näyttelyn virallisena hotellina toimii hyvien liikenneyhteyksien varrella oleva Scandic Simonkenttä Kampissa. Hotelliin on saatu neuvoteltua Helsingin hintatasoon nähden varsin edulliset huonehinnat. Huoneita voi varata alla olevasta linkistä. Huoneet ovat varattavissa tuohon hintaan 30.07.2020 mennessä tai hotellin varaustilanteen mukaan.

Scandic Simonkenttä (Simonkatu 9, 00100 Helsinki):
- Yhden hengen huone 108 eur/yö
- Kahden hengen huone 128 eur/yö
Hotellin varauspalveluun tästä linkistä.

 

Kokoelmat

Mestariluokka

1-5Helsingin kaupunginposti
Marcus Olli
6-13The 1901 and 1911 Eagle Issues of Finland
Markku Koivuniemi
14-21Itsenäisyyden ensimmäiset ehiöjulkaisut 1917 ja 1918
Jussi Tuori
23-30Postal stationery used in Estonia in 1852-1944
Tuomo Koskiaho

Perinteisen filatelian luokka

31-34Finland 1860-1865 the period of first serpentine rouletted stamps
Esa Kärkäs
35-39Oval stamps and coat of arms type M/60 Russian values
Kai Nieminen
40-47Finland, coat of arms, type 1875
Jussi Murtosaari
48-50SUOMI esifilateliaa ennen merkkejä, soikiomerkit ja isohampaiset v 1856-1966
Jorma Saarikoski
51-53Finland 1856 - 1866
Olavi Koponen
54-61Finland Coat of arms design 1875
Kauko Rautiainen
62-66Finland 1885
Asko Haahtela
67-72Finland 1856-1884
Markku Korhonen
73-73Ehdotteita ja luonnoksia
Petri Jansson
74-75Tampereen paikallisposti
Marcus Olli
76-83Suomen Kotkamerkit 1901 + 1908 + 1911 + 1915
Matti Pesonen
84-88Model Saarinen 1917-1930
Mika Vaihekoski
89-93Saarisen malli 1917-1930
Carl-Erik Strand
94-94Zeppelin 1930 lentomerkin kuvakevirheet
Jarmo Ratinen
95-96Skårgårds Trafik Aktiebolag (STAB)
Matias Frimodig
97-103First definitive issue of the republic of Finland 1917 - 1930
Fahad Alqabandi
104-111The First Definitive Issues of the Republic of Finland 1917-1930
Pekka Lempiäinen
112-119Yleismerkit m/1975: 1973-2001
Lauri Väätäinen
120-125Joulumerkit 1908 - 1955
Eero Ravi
126-130Hammaste- ja painantaerikoisuuksia Suomen postimerkeissä ajalta 1856 - 1962
Jouko Kaartinen
131-134Ruotsin Rulla- ja vihkopostimerkit 1920-1936
Ari Jurvanen
135-141Suomen Punainen Risti 1904 - 1946
Juhani Kontkanen
143-150Suomen Tuberkuloosin Vastustamisyhdistys. Joulumerkit 1908 - 1955
Jalmari Kekarainen
151-152Hyväntekeväisyysjoulumerkit 1990-1997
Risto Pitkänen
153-159Zemstvo postiliikenne keisarillisen Venäjän kuvernementeissa
Jan Simberg
160-167Estonia 1918-1940
Anneli Somerto
168-175British Levant
Teuvo Roden
176-181Estonia before independence 1585-1917
Anneli Somerto
182-186Malaiische Staaten Sultanat Johore 1884-1940
Reinhard Weber
187-191Polnische Postgesehichte 1860-1939
Jarmo Suomala

Ensipäiväkohteiden luokka

192-196Marilyn & Co
Risto Pitkänen
198-201Suomen Marsalkka - C. G. E. Mannerheim
Heikki Virtanen

Nuorisofilatelian luokka

202-205The Finnish Red Cross 1904 - 1946
Sini Suomalainen
206-208Tuberkuloosi
Oryetxebarria Nerea
209-210Ihmeelliset Muumit
Iida Issakainen

Ehiöluokka

211-214The Postal Stationery Envelopes and Lettersheets of the Grand Duchy of Finland, Issues 1845-1871
Ari Hämäläinen
215-219The "Kultatähkä" Postal Stationery of Finland
Jeffrey Stone
220-227Baijerin ehiöt 1869-1920
Olavi Helminen

Leimamerkit

228-235Suomen leimamerkit 1881 ja 1891
Jussi Tuori

Postihistorian luokka

236-242Rantasalmen postihistoria
Werner Filmer
243-250The postal history of the city of Viipuri presented through postoffices and postmarks from 1812 - 1944
Anssi Mikkola
251-253Kymenläänin varhaiset postileimat 1812-1891
Kalle Nurminen
254-255RAUTU: postileimat
Sven-Erik Hjelt
256-263Helsingin postitoiminnan kehitys vuodesta 1809 - 1920-luvulle
Matti Pesonen
265-269Karjaa - Läntisen Uudenmaan rautatiepostin keskus
Antti Roivainen
270-274The development of Esbo municipality Post
Janne Nikkanen
275-278Om lantbrevbäring i Finland på 1800-talet, linjer och stämplar
Jouko Nousiainen
279-284The mail went on the rails - Mail wagon stamps from Finland 1870 - 1995
Keijo Savelainen
285-289Sisävesien laivaposti Suomessa 1950 -luvulle asti
Harry Dunkel
290-292Vankilapostin historia ajalta 1854-1984
Kari Mäntynen
293-293Postivaunujen varaleimat 1918-1919
Antti Roivainen
294-294Suomi 1917-1930 - Saarisen mallin mitätöintejä
Ari Niemelä
295-299Finnish figure cancellations
Niko Ojala
300-304Rengasmerkkien taksahaasteet
Mika Räsänen
305-312Suomen Postitaksat 1.10.1917-31.12.1930
Martti Vuorivirta
313-320Käyttösarja 1930 postihistoriallinen kokoelma
Harri Ala-Honkola
321-326Postitaksoja Saarismallin merkeillä
Pertti Heinonen
327-331Definite series II Model/30
Carl Appelberg
332-332"Henkilökohtaisesti vastaanottajalle"
Seppo Laaksonen
333-336Diplomaattipostia
Seppo Laaksonen
337-342Tästäkin piti maksaa lissää…
Tuomas Juvonen
343-350Talvisodan 105 kunnian päivää 30.XI.1939-13.III.1940
Kari J. Kemppainen
351-358Postal history of Greenland
Markku Lehmuskallio
359-363Letter Post between Ireland and Finland
Tero Kilpijärvi
364-368Suomen ulkomaan pakettitaksat 1919-1990
Risto Pitkänen
369-370S.M.S. CORMORAN ja miehistön postia maailman meriltä
Christian Knappe
371-378St. Petersburg Postmarks from 1765 to 1914
Risto-Matti Kauhanen
379-384Ultima Thule, postia peräpohjolaan ja peräpohjolasta
Markku Lehmuskallio
385-389Civilian and Military Postal Services during the Spanish Civil War 1936-39
Pekka Klemi
390-393Viron frankeerausleimat 1929-1941
Kaarlo Hirvikoski

Lentopostiluokka

394-400The development of International airmail routes from Swiss outgoing airmail point of view from 1913 until the beginning of WWII
Kaj Salo
401-403Zeppelin 1930 lentomerkki, Suomen tunnetuin postimerkki
Jarmo Ratinen
404-404Ilmalaivapostia Suomeen ja Suomesta, Zeppelinillä ja ilman
Mika Räsänen

Avoimen filatelian luokka

405-409Käynti mummolassa
Ulla Kemppilä
410-411Suruviestejä
Olli Saarinen
412-414Mainari
Jussi Hartoma
415-422Uusikirkko, My Mom`s home Parish in Karelia: Home area and Rasimus family history 1864-1945
Markku Heinonen
423-430Liiketoimintaa ja kaupankäyntiä Joensuussa
Raija Uotila
431-433Suomalainen kirjallisuus ja painotuotteiden historia
Jari Penttilä
434-436Eero Järnefelt ja hänen taiteensa teemoja
Heikki Vuorimies
437-444The Presidents of Finland
Heikki Virtanen
445-449Janakkala - kotiseutuni
Seppo Salonen
450-454Juankoski ja Juantehdas - sukuni ja suomalaista teollisuushistoriaa
Klaus Juvas
455-455Saamelaiset sopuisat sopeutujat
Jorma K Kankainen
456-457Vuosi eläkeläisen elämää - Vierivä kivi ei sammaloidu
Eero Pikkuhookana

Aihefilatelian luokka

458-459C. L. Engelin arkkitehtuuri
Mikko Kylliäinen
460-461Aurinkokunta - sen tutkimus ja merkitys elämälle
Vesa Hirsmäki
462-466CHESS-MATE-from it's roots in India to today's competitive sport
Eero Pikkuhookana
467-469Vår vän nyckelpigan
Carl Appelberg
470-470Filatelian sanastoa
Petri Jansson
471-471Suomalaiset kiitäjät - nuo pohjoisen kolibrit
Seppo Salonen

Postikorttiluokka

472-476Suomen historialliset maakunnat ja vanhat kaupungit
Risto Pitkänen
477-477Zeppelinillä lentäneet Helsinki-kortit 1930
Jarmo Ratinen
478-480Alppilasta Kaisaniemeen 100 vuotta sitten
Jarmo Palkia
481-488Postikortteja Helene Schjerfbeckin maalauksista varhaisnuoruudesta vanhuuteen saakka
Sinikka Lehtinen
489-496Mitt Helsingfors
Carl Appelberg
497-498Terveiset potalta
Pertti Leppänen
499-503Peredvizhnikkien (Vaeltajat) aika Venäjän maalaustaiteessa vuosien 1870-1923 välisenä aikana
Sinikka Lehtinen
504-508Historic old Tallinn in postcards
Janne Nikkanen
509-512Kahvia, kahvia !
Sirpa Reijonsaari

Jokahenkilön luokka

513-515Lääketieteen ja farmasian historiaa
Margaretha Segerberg
516-516Italia ja Suomi ruokavertailussa
Ari Vihervaara
517-517Minun Helsinkini
Pekka Hovi
518-524En olympisk historia från 1894 - 1956
Guy Mattsson
525-526Aiheesta turpiin vol.2
Tapio Hakoniemi

Kirjallisuusluokka

997Käyttösarja M/30 Leijonat Bruksserie M/30 Lejon
Carl Appelberg
998Suomen Postimerkkilehti
Suomen Filatelistiseuran kustannus Oy